Skip to main content

Lyd Explains: Caring for your Nails


Women in my family have always had beautify long natural nails. Once I stopped biting them in high school, I vowed to take care of them and grow them out consistently. Since taking care of your nails can be a bit of work I wanted to share my routine so you can too!

Active Care: 
- Every day I wash my nails (clean underneath them) and moisturize my hands thoroughly.
- Each week I remove and sand down any hang nails so they my nails don't catch on anything and break. I use a set of cutters, medium grit of nail files and a buffer block. I also seal them with a few topcoats of clear high-quality polish for the week. I prefer Sally Hansens line. 
- Every week I also scrub my hands and rub castor oil into my nails and beds, usually after I get out of the shower. Over just 2 weeks it has made a noticeable difference in the strength of my nails! You can use it all over so I got a 20 oz bottle for $10 online and I keep it in the shower.

Sustainable Nail Shape: 
There are many different shapes you can file your nails into. I prefer square/oval. The shape your nails grow into will also determine the shape your nail will be able to sustain. Since my nails curve down a good bit on the sides I think the square/oval shape works best for me.

Minimize Damage:
- To minimize wear on them I don't paint my nails on a regular basis. 
- I also never use my nails directly to do or open anything. Use your finger pads or something else!
- If I paint my nails, I use the UV gel nail stickers, I put a clear coat down before I apply them so that when I remove them, they don't damage my nails. I also use these to protect my nails as they grow out! 

These tips have helped me grow strong nails over the last few months. I am currently trying to see how long I can grow them out! I'll keep you posted!

Thanks for reading!

Comments

Popular posts from this blog

Lyd Explains: Grocery Shopping

Today I’ll show you how 15 minutes of prep and thoughtful shopping can save you hundreds each month on groceries instead of eating at restaurants every day. We’ll cover some cost saving tips so we can make the most of our food budget and be creative with it too!    Thanks for Watching!  I hope I’ve made you a smarter shopper and empowered you to learn something new and share it with someone too! 

Recipe: Coquito - Spiced Coconut Drink

Fall is here!! So it's time to make Coquito - this spiced coconut-based drink and flavorful and great hot or cold.  Components: Blender to mix ingredients - the cream of coconut and condensed milk  Containers for storage:  - airtight containers - sterilize before use   - pick a container size that gives you a cup or 2 per container so you can enjoy some without opening up all of your coquito   - I love the 16oz seal top beer bottles for this! I was able to fill 3.5 with the recipe below. I like to make mine at least a month before I want to enjoy it. I store it in the back of my fridge in airtight bottles for safe keeping. The spices get a chance to settle in infuse over a few weeks, this makes such a difference in the flavor!  Coquito Recipe 12 oz can evaporated milk 13.5 oz can coconut milk 15 oz can Coco Lopez cream of coconut 14 oz can sweetened condensed milk 3/4 tbsp cinnamon 1/2 tspn nutmeg 1/4 tspn cloves 1 tbsp vanilla 1 vanilla bean - seeds only 3/4 cup vanilla bourbon 1

Lyd's Life Skills Workshops

In Lyd’s Life Skills Workshops, we are building life skill self-sufficiency, in a safe space to ask questions and learn. We provide the basics and complete the activities with you, teaching you along the way. Our Workshops build confidence in your abilities! Training is given in a way that is easy to use, retain and share Class topics are presented pre class so you can choose where you want to focus the workshop Check out the workshop topics below!  Online Workshops on your schedule! Via Web Call (Zoom/Facetime) I also do group sessions at bulk rates! Travel & Date Planning - Cost: below per person per hour session  $40 General Planning Workshop  $55 Let's plan your specific trip or date  Spend Awareness - Cost: $25 per person per hour session  Grocery Shopping - Cost: $25 per person per hour session  Professional Communication - Cost: $40 per person per hour session  Business Analytics - Cost: $75 - $200 per person per hour session  Cost depending on the topics covered and lev