Skip to main content

Lyd Explains: Home Ice Cream Maker

My Ice Cream Maker is one of my favorite appliances because I love making frozen treats at home! I use it to make frozen drinks, froze, gelato and any type of ice cream I can think up!

In this post I will share how it works, where I got mine and some tips for when using it for fulfill your frozen treat dreams!

The ice cream maker creates a smooth frozen treat by moving and cooling the mixture at the same time. As the mixture touches the cold sides of the bowl it is scraped from the sides and mixed cooling it down homogeneously (evenly throughout the mixture). This incorporates air and creates a fluid but still frozen mixture. Boom frozen goodness!

The system I use has a bowl that you freeze and the machine mixes and scrapes the mix from the sides. I bought mine for under $60 dollars on sale at Macy's. There are so many types of ice cream makers but for the cost and ease of use I prefer this one.

When using the ice cream maker keep the following in mind:
- Get your mix as cold as possible before mixing. I like to keep my mix in the fridge over night.
- Use an existing ice cream recipe as a guide. A recipe must have enough fat, alcohol or sugar to keep the mix from freezing solid. Starting with an existing recipe will help you keep those proportions in check!
- Place a towel over the top of the ice cream maker when mixing. It will cut down on the sound and help keep the cold air in the machine.
- Keep an eye on your mix as it churns. You will hear the machine "get tired" as the mix thickens.
-When you get the volume you want take your mix out of the maker and finish it in the freezer.

Thanks for reading! Look out for some ice cream maker recipes!

Comments

Popular posts from this blog

Lyd Explains: Grocery Shopping

Today I’ll show you how 15 minutes of prep and thoughtful shopping can save you hundreds each month on groceries instead of eating at restaurants every day. We’ll cover some cost saving tips so we can make the most of our food budget and be creative with it too!    Thanks for Watching!  I hope I’ve made you a smarter shopper and empowered you to learn something new and share it with someone too! 

Recipe: Coquito - Spiced Coconut Drink

Fall is here!! So it's time to make Coquito - this spiced coconut-based drink and flavorful and great hot or cold.  Components: Blender to mix ingredients - the cream of coconut and condensed milk  Containers for storage:  - airtight containers - sterilize before use   - pick a container size that gives you a cup or 2 per container so you can enjoy some without opening up all of your coquito   - I love the 16oz seal top beer bottles for this! I was able to fill 3.5 with the recipe below. I like to make mine at least a month before I want to enjoy it. I store it in the back of my fridge in airtight bottles for safe keeping. The spices get a chance to settle in infuse over a few weeks, this makes such a difference in the flavor!  Coquito Recipe 12 oz can evaporated milk 13.5 oz can coconut milk 15 oz can Coco Lopez cream of coconut 14 oz can sweetened condensed milk 3/4 tbsp cinnamon 1/2 tspn nutmeg 1/4 tspn cloves 1 tbsp vanilla 1 vanilla bean - seeds only 3/4 cup vanilla bourbon 1

Lyd's Life Skills Workshops

In Lyd’s Life Skills Workshops, we are building life skill self-sufficiency, in a safe space to ask questions and learn. We provide the basics and complete the activities with you, teaching you along the way. Our Workshops build confidence in your abilities! Training is given in a way that is easy to use, retain and share Class topics are presented pre class so you can choose where you want to focus the workshop Check out the workshop topics below!  Online Workshops on your schedule! Via Web Call (Zoom/Facetime) I also do group sessions at bulk rates! Travel & Date Planning - Cost: below per person per hour session  $40 General Planning Workshop  $55 Let's plan your specific trip or date  Spend Awareness - Cost: $25 per person per hour session  Grocery Shopping - Cost: $25 per person per hour session  Professional Communication - Cost: $40 per person per hour session  Business Analytics - Cost: $75 - $200 per person per hour session  Cost depending on the topics covered and lev